Adwokat karne najlepszy adwokat
sala sad adwokat karne
06.10.2023

Wygrana w sprawie o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w warunkach dozoru elektronicznego

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, VIII Wydział Penitencjarny i Nadzoru Nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, w sprawie za sygn. akt VIII Kow 931/23, postanowieniem z dnia 20 czerwca 2023 r. udzielił klientowi adwokat Agnieszki Prętczyńskiej zgody na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

W składzie sądu zasiadał Sędzia Przewodniczący Remigiusz Pawłowski, który uzasadniał wydane postanowienie następująco: "Obowiązujące przepisy, poza elementami formalnymi nakazują badać, czy stopień demoralizacji sprawcy, jak również względy bezpieczeństwa i inne istotne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia go w zakładzie karnym, jak również czy cele kary pozbawienia wolności, w razie uwzględnienia wniosku zostaną osiągnięte. Kryteria pozwalające odpowiedzieć na te pytania to dotychczasowa karalność skazanego, skuteczność oddziaływań penalnych dotąd wobec niego stosowanych, aktualny tryb życia i postawa wobec porządku prawnego, czy obecność w życiu sprawcy istotnych czynników kryminogennych i jego na nie podatność. Analiza tych elementów winna prowadzić do wniosku, czy zastosowanie przedmiotowej instytucji będzie wystarczające dla resocjalizacji skazanego, czy raczej będzie pogłębiać jego demoralizację i oddziaływać negatywnie na jego środowisko. Skazany był dotąd karany siedmiokrotnie, na przestrzeni lat 2010-2022r., za różnorodne przestępstwa skierowane przeciwko mieniu, dokumentom i wymiarowi sprawiedliwości. Wskazuje to na jego demoralizację, lecz należy podkreślić, że ostatni z przypisanych mu występków miał miejsce ponad trzy lata temu. Od tamtej pory skazany nie narusza porządku prawnego, a jego życiowa postawa wskazuje na zdecydowaną chęć poprawy. Skazany ukończył szkołę wyższą i planuje dalej kontynuować kształcenie, pracował zarobkowo, uczestniczy w terapii, zajmuje się wolontariatem. Nadto, skazany naprawił w części wyrządzoną szkodę, jak również podjął starania w kierunku ustalenia danych kontaktowych do pozostałych pokrzywdzonych. Ma pozytywną opinię środowiskową. Zdaniem Sądu aktualna postawa ma trwały i autentyczny charakter. Zwraca uwagę fakt, że skazanemu wymierzono karę mieszaną, której cechą jest krótkotrwałość, lecz zarazem dolegliwość. Powstaje pytanie, czy dla osoby wielokrotnie karanej, w tym w warunkach powrotu do przestępstwa, o jakim mowa w art. 64§1 kk, tak zliberalizowana formuła odbywania kary pozbawienia wolności nie okaże się zbyt łagodna, a w końcu, czy będzie ona mogła wywołać oczekiwany efekt resocjalizacyjny. W ocenie Sądu Okręgowego odpowiedź na nie daje fakt, że skazany odbył już z powodzeniem karę pozbawienia wolności w SDE w 2022r., i nie naruszał więcej porządku prawnego. Świadczy to niewątpliwie na korzyść tezy, że cele kary wykonywanej w rzeczonym systemie zostaną w omawianym przypadku osiągnięte również i tym razem".

W tym miejscu pragniemy wyrazić głębokie poszanowanie dla pracy SSO Remigiusza Pawłowskiego. Zważyć bowiem należy, że SSO Remigiusz Pawłowski sprawnie zarządza podległym mu wydziałem, dzięki czemu wymagające jednak szybkość postępowania wykonawcze, odbywają się w przyzwoitych terminach. Co jednakże najważniejsze, jest to sędzia, który nie tylko sumiennie i starannie rozpoznaje powierzone mu sprawy, ale każdorazowo pamięta, ażeby merytorycznie uzasadnić wydawane orzeczenia, co jest pouczające dla wszystkich osób biorących udział w posiedzeniu, w tym oczywiście obrońców.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że wymiar sprawiedliwości będzie dysponował wyłącznie tak wysoce wykwalifikowaną kadrą.