Adwokat karne najlepszy adwokat
dozór elektroniczny 2023
11.03.2023

Udzielenie zezwolenia na odbycie kary w warunkach dozoru elektronicznego

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie postanowieniem z dnia 4 listopada 2022r., w sprawie za sygn. akt VIII Kow 2480/22, odmówił uwzględnienia wniosku obrońcy Skazanego o udzielenie zezwolenia na odbycie kary poza zakładem karnym w systemie dozoru elek­tronicznego. Adwokat Agnieszka Prętczyńska zaskarżyła ww. postanowienie zarzucając wydanemu rozstrzygnięciu sądu I instancji m.in. obrazę przepisów postępowania, która to miała wpływ na treść orzeczenia tj. art. 67 k.k.w. poprzez wyjście poza zakres celów wykonywania kary pozbawienia wolności w niej określony i faktycznie odniesienie się przez sąd I instancji do dyrektyw wymiaru kary wymienionych w art. 53 § 1 kk, do którego doszło na skutek skoncentrowania się przez sąd I instancji wbrew normom procesowym wynikającym z art. 67 k.k.w. na stopniu społecznej szkodliwości czynu, a także społecznym oddziaływaniu kary, podczas gdyby sąd I instancji prawidłowo procedował, winien uwzględnić przede wszystkim cele zapobiegawcze i wychowawcze względem tego skazanego, co niestety nie miało miejsca w toku procedowania pierwszo-instancyjnego.

Sąd Apelacyjny w Warszawie, II Wydział Karny, postanowieniem z dnia 6 lutego 2023 r., w sprawie prowadzonej za sygn. akt II AKzw 1295/22, na podstawie art. 43la § 1 i 2 k.k.w. i art. 43lh § 1 k.k.w. udzielił Skazanemu zezwolenia na od­bycie kary roku pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego poza zakładem karnym w miejscu stałego pobytu poprzez zainstalowanie środków technicznych w postaci stacjonarnego urządzenia monitorującego i nadajnika na nodze skazanego. Nadto, sąd II instancji na mocy art. 43na k.k.w. w okresie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego zezwolił Skazanemu na opuszczenie miejsca stałego pobytu:

  • w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki i soboty – od godz. 07:00 do godz. 19:00,
  • w niedziele – od 12:00 do godz. 16:00

W uzasadnieniu sąd II instancji podał, że zażalenie zasługiwało na uwzględnienie i zmianę rozstrzygnięcia, bowiem nieprawidłowo "sąd meriti odma­wiając skazanemu udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w syste­mie dozoru elektronicznego skoncentrował się w przeważającej mierze na uprzedniej karal­ności skazanego. Tymczasem z możliwości odbywania kary pozbawienia wolności w syste­mie dozoru elektronicznego wolą ustawodawcy wyłączeni są jedynie tzw. multirecydywiści (...). Uzasadniając zaskarżone postanowienie sąd meriti ocenił skazanego jako osobę zde­moralizowaną w znaczącym stopniu. Uczynił tak wskazując na kilkukrotne popełnienie przez skazanego przestępstw. Rze­czywiście wobec skazanego zapadły cztery wyroki skazujące (...). Analiza akt przedmiotowej sprawy prowadzi więc do wniosku przeciwnego, od tego wywiedzionego przez sąd I instan­cji, iż aktualne zachowanie i postawa skazanego pozwalają na udzielenie mu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, a jej cele zostaną w ten sposób osiągnięte".

Klient odbywa karę w domu i jest usatysfakcjonowany z rozstrzygnięcia.

Sprawę osobiście prowadziła adwokat Agnieszka Prętczyńska.

 

 

 

 

 

 

 

 

tagi: dozór elektroniczny, postanowienie sądu, udzielenie zezwolenia, dla kogo bransoletka na nogę, sąd apelacyjny w warszawie, zezwolenie na odbywanie kary w warunkach dozoru elektronicznego, adwokat warszawa