Adwokat karne najlepszy adwokat
sąd wyrok adwokat dobry warszawa
19.04.2023

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres 1 roku- wygrana adwokata

Ponownie, adwokat Agnieszka Prętczyńska pomogła Skazanemu, co do którego złożona została kasacja od wyroku karnego, uzyskując odroczenie wykonania kary 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności na okres 1 roku. Sąd Okręgowy w Rzeszowie postanowieniem z dnia 21 marca br. w sprawie za sygn. akt II Ko 507/22 przychylił się do wniosku obrońcy o odroczenie wykonania kary.

Zaznaczając, że adwokat Agnieszka Prętczyńska nie reprezentowała Klienta w postępowaniu ani pierwszo-instancyjnym ani odwoławczym, podejmując się obrony dopiero na etapie kasacyjnym, zdecydowała o wsparciu Klienta w procesie odroczenia wykonania kary z przyczyn zdrowotnych. Sytuacja w sprawie przedstawiała się nieinteresująco, bowiem złożony przez innego obrońcę wniosek w pierwszej kolejności został oddalony. Konieczna była zmiana strategii procedowania i zgromadzenie właściwych dowodów. Finalnie, po uwzględnieniu zażalenia przez sąd apelacyjny, udało się doprowadzić do wydania postanowienia o odroczeniu wykonania kary na okres 1 roku. Dzięki temu obecnie Klient ze spokojem może oczekiwać na rozpoznanie kasacji, która w ocenie obrony winna zostać uwzględniona przez Sąd Najwyższy.

Na kanwie sprawy przypominam, że zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym:

Art.  150.  [Obligatoryjne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności]

§  1. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.

§  2. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

 

Art.  151.  [Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności]

§  1. Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.

§  2. Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku, jeżeli liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów; odroczenia nie udziela się skazanym, którzy dopuścili się przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, skazanym określonym w art. 64 § 1 lub 2 lub w art. 65 Kodeksu karnego, a także skazanym za przestępstwa określone w art. 197-203 Kodeksu karnego popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

§  3. Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć okresów wskazanych w § 1; okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym przedmiocie.

§  4. Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.

§  5. Wykonując orzeczenie o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności w stosunku do skazanego, który został zobowiązany do wykonania obowiązków określonych w § 4, sąd stosuje odpowiednio art. 14.

 

Zainteresowanych usługami kancelarii adwokackiej, specjalizującej się w problematyce karnej, zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tagi: adwokat karne, kancelaria adwokacka, odroczenie wykonania kary, wyrok sądu okręgowego, skuteczny adwokat, odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, warszawa