Adwokat karne najlepszy adwokat
prawo.pl
20.03.2024

Adwokat Agnieszka Prętczyńska udzieliła wywiadu dla Wolters Kluwers w sprawie proponowanych zmian prawnych w 2024 roku

Obecnie wymiar sprawiedliwości pogrążony jest w chaosie i nadziei. Podejmowane są powolne i ledwo dostrzegalne, ale jednak zawsze zmiany- zdaje się, że w prawidłowym kierunku. W zakresie tych proponowanych na rok 2024 wypowiedziała się adwokat Agnieszka Prętczyńska dla prawo.pl, udzielając się w dyskusji w zakresie projektowanych zmian kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego.

Nie ulega żadnym wątpliwością, że zmiany procedury karnej, które to cofną przede wszystkim nadrzędną rolę prokuratora w postępowaniu karnym, są niezbędne. Mecenas Agnieszka Prętczyńska zwróciła jednakże uwagę na problem związany z przedawnieniem karnym. W ostatnich latach przepisy prawa, co do przedawnienia karnego, zmieniały się kilkukrotnie. Tak jakby nie można było bez nadmiernej chwiejności emocjonalnej po stronie ustawodawcy ustalić, ile lat uznajemy za stosowne interesować się czyimś przewinieniem o charakterze karnym? Wiadomym jest, że organa zarządzane pod wodzą byłego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry spowolniły do granic wytrzymałości postępowania przygotowawcze i trzeba było sobie jakoś radzić z tak powolnie działającymi Prokuraturami- bolejącymi na niespotykane wręcz problemy kadrowe- niemniej komfort organów ścigania nigdy nie był żadnym walorem w procedowaniu karnym. Należy zasadę niedziałania prawa wstecz na niekorzyść odnosić także do zmieniających się na niekorzyść oskarżonych przepisów w zakresie przedawnienia przestępstw.

Bacząc jak wielkie są potrzeby zmiany odsyłamy do artykułu, jednocześnie dziękując uprzejmie za przeprowadzenie wywiadu redaktor Patrycji Rojek-Socha.

Prokurator jako nadsędzia- Adwokatura chce to zmienić!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tagi: adwokat karnista, przedawnienie karne 2024, zmiany prawa karnego, projektowane zmiany, jak liczyć terminy przedawnienia karnego, adwokat karne warszawa, skuteczny adwokat, postępowanie karne, najlepszy adwokat