Wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności- skuteczna pomoc prawna
Sąd Rejonowy w Olsztynie, II Wydział Karny, po rozpoznaniu sprawy klienta kancelarii na wniosek obrońcy skazanego, adwokat Agnieszki Prętczyńskiej, w przedmiocie wstrzymania wykonania kary w sprawie za sygn. akt II Ko 953/25 postanowił wstrzymać wykonanie kary 2 lat pozbawienia wolności do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Sąd Rejonowy w Olsztynie, II Wydział Karny, w składzie sędzia Wojciech Kottik, po rozpoznaniu sprawy klienta kancelarii na wniosek obrońcy skazanego, adwokat Agnieszki Prętczyńskiej, w przedmiocie wstrzymania wykonania kary, na podstawie art. 9 § 4 kkw w zw. z art. 9 § 3 kkw, postanowił w sprawie o sygn. akt II Ko 953/25 wstrzymać wykonanie kary 2 lat pozbawienia wolności do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie rozpoznania przez sąd wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że instytucja wstrzymania wykonania kary ma charakter wyjątkowy. Zgodnie z art. 9 § 1 kkw, prawomocne wyroki karne powinny być wykonywane bezzwłocznie. Bezzwłocznie oznacza natychmiastowo, bez zbędnej zwłoki, gdy tylko jest to możliwe.
Zgodnie z art. 9 § 4 kkw: „Złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego wniosek dotyczy, chyba że sąd właściwy do rozpoznania wniosku, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, postanowi inaczej. Odmowa wstrzymania wykonania orzeczenia nie wymaga uzasadnienia”.
Tym samym, w myśl art. 9 § 4 kkw, wstrzymanie wykonania kary możliwe jest jedynie w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. Takimi przypadkami mogą być między innymi kwestie zdrowotne, które uniemożliwiają skazanym odbywanie kary, ale także sytuacje zawodowe, edukacyjne, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, rolnej, czy wreszcie sytuacja rodzinna. W każdym przypadku to sąd, na podstawie przedstawionych argumentów, ocenia, czy odstąpi od realizacji wyroku głównego.
Należy pamiętać, że wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia powinien być składany do sądu, który rozpoznaje wniosek główny, ponieważ ma on charakter akcesoryjny.
Zainteresowanych pomocą adwokata ds. karnych zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 531 200 352 / 531 220 381
Email: info@kancelaria-adwokata.pl
Tagi: wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności, postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania kary, skuteczny adwokat, prawo karne, kancelaria adwokacka warszawa, pomoc prawna, adwokat warszawa, obrońca