Warunkowe umorzenie postępowania karnego - posiadanie mefedronu
Bronionemu przed adwokat Agnieszkę Prętczyńską oskarżonemu zarzucono, że posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 roku mefedron.

Bronionemu przed adwokat Agnieszkę Prętczyńską oskarżonemu zarzucono, że posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 roku substancje psychotropowe w postaci mefedronu (4- MMC) w ilości 19,15 grama tj. czyn z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
W skutek osiągnięcia porozumienia przez obrońcę z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ do sądu skierowany został wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, II Wydział Karny, w sprawie prowadzonej za sygn. akt II K 902/20 po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2021 roku sprawy oskarżonego ustalając jego winę, odstąpił od ukarania i na podstawie art. 66 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 67 § 1 k.k. postępowanie karne wobec niego warunkowo umorzył na okres próby wynoszący 1 rok.
Wyrok jest prawomocny. Klient jest usatysfakcjonowany ze sposobu załatwienia sprawy.
Przy okazji przypominamy, że zgodnie z art. 66 Kodeksu karnego:
Zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania jest możliwe tylko wtedy, gdy koniunkcyjnie występują ściśle określone okoliczności, mające w większości charakter materialnoprawny, warunkujące uznanie niecelowości kontynuowania postępowania karnego. Zatem sąd meriti ma prawo (a nie obowiązek) warunkowo umorzyć postępowanie, w wypadku łącznego spełnienia wszystkich przewidzianych przez ustawę przesłanek, tj. wówczas, kiedy:
- wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu nie są oceniane jako znaczne,
- brak jest wątpliwości co do okoliczności popełnienia czynu;
- sprawca dotychczas nie był karany za przestępstwo umyślne;
- postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, zaś w szczególności nie popełni przestępstwa (arg. ex art. 66 § 1 k.k.);
- występek jest zagrożony karą do 5 lat (od 1 lipca 2015 r.) pozbawienia wolności (arg. ex art. 66 § 2 k.k.).
Wszystkie przesłanki warunkowego umorzenia postępowania bezwzględnie muszą ziścić się w momencie stosowania tego instrumentu probacyjnego, zważyć, bowiem należy, że warunkowe umorzenie postępowania jest dobrodziejstwem zapewniającym sprawcy czynu niekaralność.
Zainteresowanych pomocą adwokata w sprawach karnych zapraszamy do kontaktu:
Adwokat Agnieszka Prętczyńska
Kancelaria Adwokacka Sprawy Karne- tel. 531 200 352