Sąd Rejonowy w Wołominie w V Wydziale Karnym w składzie sędzia Agnieszka Jaskółowska w dniu 19 września 2024 r. postanowieniem wydanym w sprawie za sygn. akt V Kp 428/24 w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do Podejrzanego bronionego przez adwokat Agnieszkę Prętczyńską i adwokat Karoline Zimkiene, postanowił wniosku prokuratora nie uwzględnić i natychmiast zwolnić zatrzymanego Podejrzanego.
Podejrzanemu zarzucono, że trzymając w ręku przedmiot w postaci maczety, groził słownie pozbawieniem życia i zdrowia Pokrzywdzonym, przy czym groźby te wzbudziły w pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, przy czym Podejrzany działał publicznie i bez powodu okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o czyn z art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k.
Ze stanowiskiem oskarżyciela nie zgodziła się obrona, która przed sądem wykazała jakich to błędów w procedowaniu dopuściła się prokuratura, doprowadzając do wytworzenia mylnego wrażenia na temat zdarzeń, które w rzeczywistości miały zupełnie inny przebieg, jednocześnie wywodzą w zakresie braku podstaw do stosowania tymczasowego aresztowania. Sąd I Instancji, podzielając argumentację obrony stwierdził w wydanym postanowieniu, że: "W ocenie Sądu w niniejszej sprawie występuje przesłanka negatywna do stosowania środka w postaci tymczasowego aresztowania wymieniona w art. 259 § 2 k.p.k. Podejrzany jak wynika z załączonej do akt informacji z KRK jest osobą niekaraną. W tej sytuacji można przewidywać, mając na uwadze rodzaj postawionych mu zarzutów, że w ewentualnym wyroku skazującym Sąd w przypadku kary pozbawienia wolności wymierzy ją podejrzanemu z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Skoro tak, to tymczasowe aresztowanie mogłoby być zastosowane tylko wówczas, gdyby podejrzany ukrywał się, uporczywie nie stawiał na wezwania, nie można było ustalić jego tożsamości lub też bezprawnie utrudniał postępowanie karne (art. 259 § 4 k.p.k.). W ocenie Sądu taka sytuacja obecnie nie ma miejsca. W odniesieniu do przesłanki uzasadnionej obawy, że podejrzanemu, któremu zarzucono popełnienie umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził może być zastosowanie przez prokuratora środka zapobiegawczego o charakterze nieizolacyjnym, który uwzględni rodzaj i charakter obaw przyjętych za podstawę tego środka oraz nasilenie ich zagrożenia dla prawidłowego przebiegu postępowania".
Na wydane postanowienie zażalenie złożył prokurator. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie postanowieniem z dnia 18 października 2024 r., wydanym w sprawie za sygn.akt VI Kz 1150/24 oddalił zażalenie oskarżyciela, uznając decyzję sądu I instancji za prawidłową.
Klient jest usatysfakcjonowany z rozstrzygnięcia.
Zainteresowanych pomocą adwokata ds. karnych zapraszamy do kontaktu:
Tel. 531 200 352
tagi: areszt, zatrzymanie, adwokat, sprawy karne, sąd rejonowy w wołominie, kancelaria adwokacka, nie zastosowanie aresztowania, zażalenie na areszt, skuteczny adwokat